Ideas are also weapons...

random selection of articles by Sokol Shameti

Sokol Shameti is just another guy. He's been around bothering with his writings since 1996. He spends most of the time
thinking, writing and aging. If you have nothing better to do, you can dig for other articles by him in the archives of few Albanian and foreign papers, such as "Gazeta Shqiptare" daily newspaper (1996-1998), "Courier International" weekly magazine (1999-2000), "Klan" weekly magazine (1998-2007), "Korrieri" daily newspaper (2007-2009) and "Shqip" daily newspaper (since 2009).

Wednesday, November 5, 2008

Shqiperia e enderrave

Nga Sokol Shameti*

Imagjino sikur neser ne mengjes te zgjohesh ne nje Shqiperi tjeter. Ne nje Shqiperi pa kujtime te keqija, ku buzeqeshja eshte rikthyer tek njerezit dhe ku askush nuk heton me vengthi tek cdo i panjohur nje armik te mundshem. Nje vend ku dielli ndrin perseri dhe ku kalimtaret i thone edhe nje here njeri-tjetrit “miremengjes”, pa e quajtur nje rudiment diktatorial kete abc njerzilleku. E gjithe kjo mund te duket si nje enderr e bukur alla John Lenon. Por le te guxojme me tej ne kete cmenduri.
Mendoje neser Shqiperine sikur kurre nuk eshte pllakosur nga kriza me e papare energjitike qysh nga perfundimi i elektrifikimit “komunist” te vendit ne vitin 1971. Sikur universiteti i Durresit nuk u mbyll vjeshten qe shkoi vetem ngaqe kishte leje ilegale socialiste per t’u hapur nje vit me vonese tashme teresisht i purifikuar nen lejen demokrate. Sikur hyrja e Tiranes prej gjashte muajsh nuk i ngjan ferrit tokesor dhe Zogu i Zi nuk eshte bllokuar per nje kunje politike.
Perfytyro pastaj sikur ne mes te Tiranes nuk ka hedhur tentakulat nje kazino per te cilen ata qe e donin te mbyllur ne vere, tani, ca muaj dhe miliona me vone thone: kush, une? Nje Shqiperi ku taksat per biznesin e vogel jane pergjysmuar pa i detyruar bizneset e vogla te rreshtohen perdhunshem tek te medhate. Sikur pagat jane dyfishuar. Sikur clirimi nga taksat per cdo biznes te ri nuk eshte harruar si te mos ishte premtuar kurre.
Mbyll syte dhe enderro sikur distanca Tirane-Durres pershkohet shpejt dhe lehte me trenin e projektit te paanuluar te General Electrics. Sikur ne Europen perendimore nuk kemi rifituar namin e filoislamikeve vetem per pako gje ngaqe qeveria jone rri e rri dhe ua ben me sy miqesisht vellezerve iraniane nderkohe qe Keshillin e Europes e quan OJQ. Sikur ne Kosove nuk kerkojne deri te shpikin nje identitet te ri joshqiptar si e si t’i ikin ketij tonit. E pra, ne kurre ndonjehere s’jemi deklaruar per kushtezime te pavaresise se Kosoves, duke i merzitur disi ne kete menyre vellezerit serbe. Konsideroje si perralle lajmin sikur ne zemer te Laberise eshte hapur nje shkolle greke per t’u dhene edhe me shume zemer atyre qe ne vend te thone “faleminderit” bertasin “Himara eshte Greqi”, ose atyre qe i perbuzin, i peshtyjne, i shkelin e ne fund edhe u ngulin pabesisht thiken ne zemer 17 vjecareve te braktisur shqiptare ne prapaskenat e ishujve te Egjeut.
Harroje boten qe te rrethon dhe shko me mendje ne nje fshat te Jugut duke pare skenen ku policet nuk i shtypin me dhune qytetaret e ketij vendi qe protestojne ne mbrojtje te ujit me te cilin u shuajne etjen femijeve. Sikur me kete rast, njerezit nen uniforma nuk i thyejne pakez dhembet edhe nje deputeti te Kuvendit qe rastisi atypari.
Hamendeso tani sikur askush nga qeveria nuk eshte gati qe Shqiperine edhe nga FIFA e UEFA ta perjashtoje, por vetem te dale e tija ne hesapet personale qe ka me drejtuesit e tanishem te futbollit kuqezi. Merre veten me te mire deri ne piken kur te nisesh te pandehesh sikur ne mes te salles se Kuvendit nuk iken dritat pikerisht ne momentin kur Shqiperia duhej te bente figuren me te mire te mundshme perpara zyrtarit me te larte te BE-se. Sikur shkopinjte policore te gomes nuk testuan nje dite me vone edhe fortesine e kokes se nje kolegu gazetar.
Vazhdo me imagjinaten tende ne kete ritem dhe bej mekatin e pafalshem duke supozuar sikur per emerimin e ambasadorit e Shqiperise ne Beograd nuk eshte me prioritar pelqimi i qeverise serbe, por bekimi i kreut te shtetit tone.
Kaperceje cdo limit dhe fantazo tashme nje qeveri “te shkelqyr”. Sikur sipas nje metodologjie kopjace e koke e kembe mediokre, aparatciket politike te marredhenieve me publikun, kur duan te arnojne me zor nje kryeminister demodé me pelhuren e nje moviestar-i metrosexual te shekullit XXI, nuk e vene ate te beje nje figure qesharake prej cuperline qe cucurit mesazhe mirekuptuese ne hot linjat e perveluara 0800. Sikur s’ka rendesi nese telefonuesit ia thone fjalet e ndyra nen stresin e mungeses se pronave apo asaj te seksit. Imagjino pak pasketaj, sikur e tere kjo s’eshte nje déja vu. Sikur i njejti kryeminister nuk eshte bere ndonjehere me pare gazi i botes fale te njejteve eksperte partizane qe ia vune ne goje me natyrshmerine me te madhe te njejtat fjalime te lexuara me pare prej paraardhesit te tij ish bandit, ish-hajdut, ish vrases dhe ish-tradhtar te kombit.
Shiko me syte e mendjes nje Shqiperi ku keshilltaret e kryeministrit qe era kibernetike i kapi ne moshe delikate, pasi flasin per leshimin ne orbite te nje sateliti qe do mbuloje tere vendin me vale interneti, nuk nxitojne te duartrokasin nenshkrimin ne emer te popullit dhe te luftes kunder mullinjve te korrupsionit te nje marreveshjeje skllaveruese me koorporatat nga Silicon Valley. Marreveshje e cila ne vendin me te mjere dhe sigurisht me te painformatizuar te Europes, nuk do ta dyfishoje brenda pak kohesh cmimin e blerjes se nje kompjuteri nga qytetari i rendomte.
Imagjino sikur me magji zhduket nevoja per opozite. Sikur deputete e ministra punojne nen nje paqe olimpike qe s’guxojne ta prishin me ankesat e tyre as organizatat e po atyre gay-ve te cilat nje vit me pare shkarkonin ministra socialiste. Por as turbulencat e shtypit te lire dhe shkarravinat nga gazetaret qe s’figurojne neper borderote e stafeve politike. Por s’ka asnje arsye per te prishur gjakun. Kjo eshte Shqiperia ideale. Nje Shqiperi me Kuvendin qe drejtohet plot “urtesi” dhe “paanshmeri” nga e njejta deputete e cila dy dite para zgjedhjeve, kritikonte live ne TV kreun e partise se saj qe nuk u kishte futur nga nje plumb ballit tere komunisteve. Nje Shqiperi pa shoqeri civile dhe pa forcen e saj te dobishme motore te rrahjes se mendimit te lire. Nje Shqiperi pa radio dhe pa televizione te pavarura. Askush ketu nuk ka hartuar projekte rrufjane per ta kthyer RTSH-ne ne ekranizimin e Rilindjes Demokratike, apo KKRT-ne ne nje polici televizive.
Mendo sikur kryeministri dhe stafi i tij nuk i shpallin befas te gjithe armiq dhe nuk mbyllen brenda nje kulle prej se ciles gjithcka ketu jashte ngjan e lumtur si ne kete artikull. Fantazo sikur ndryshe nga c’deklaron FMN ja, rritja ekonomike ne vend nuk ka bere prapakthehu, por progresi po ia kalon cdo parashikimi. Sikur te drejtat e njeriut, sipas te gjitha raporteve nderkombetare, i kane velur njerezit e kesaj toke. Sikur te varferit befas u zhduken me 4 korrik dhe qysh nga ajo dite s’ka me qyqare qe i ngrysin netet poshte urave te Lanes.
Imagjino per te gjitha keto dhe mendo per nje enderr te bukur dhe te paarritur kurre. Nje enderr teresisht shqiptare. Nje enderr te cilen sipas nje anekdote te perhapur se fundi: ti duhet te jesh ne gjume te plote qe ta shohesh tek realizohet.

*Autori NUK eshte staf i kryeministrit

----

Artikull i botuar ne gazeten "Shekulli", tetor 2005

No comments:

Post a Comment